O kronice

O kronice

Kronika socjologiczna- Twórcy z pasją. Fot. Anna Serkis
Twórcy z pasją – fotografie Anny Serkis pod patronatem Stowarzyszenia Tegit Et Protegit. Poznaj artystów Ziemi Horynieckiej i Lubaczowskiej

Niniejsza „kronika” powstała z chęci wyróżnienia regionalnych twórców Ziemi Horynieckiej.

„Pogranicze” to obszar, na którym leży gmina Horyniec-Zdrój z uwagi na swoje bardzo bliskie sąsiedztwo z Ukrainą.

Pomysł na Kronikę Pogranicza powstał z szacunku do twórców i ludzi z pasją, podziwu nad ich pracą, wielkiej chęci pokazania i wypromowania ich w kraju, a także z zamiłowania do sztuki, w szczególności do fotografii z duszą.

Prowadząc rozważania nad tym projektem nie sposób nie wspomnieć o wielkiej fotografce jaką była Zofia Rydet, która jako pierwsza w latach 60-tych stworzyła cykl fotografii o tytule „Zapis socjologiczny”, gigantycznych rozmiarów zbiór portretów rodzinnych i indywidualnych we wnętrzach mieszkalnych (w domach). Zdjęcia słynnej Zofii Rydet stanowią jeden z najważniejszych dokumentów w polskiej fotografii, zobaczyć je można klikając TUTAJ

W ramach projektu planujemy wykonać fotografie, które będą dokumentacją ukazującą zaangażowanie i pasję twórczą mieszkańców gminy Horyniec Zdrój.

Dokument ten, podobnie jak zdjęcia Zofii Rydet, mam nadzieję, iż będzie miał znaczenie historyczne, edukacyjne i kulturalne. Moim celem jest również poznanie miejscowych twórców, zwiększenie zainteresowania Ziemią Horyniecką i produktami regionalnymi.
Fotografie twórców z pasją mogą dodać innym siły do działania, być inspiracją dla ludzi szukających swojej drogi, sensu, sposobu na życie (odbiorca może zobaczyć, że warto i można zainwestować w swoją pasję), tchnąć nadzieję w tych, którzy zastanawiają się czy ich pasja ma jakiś sens i czy warto zaangażować się w jej rozwój.
Anna Serkis

Niektórzy z Twórców poprosili nas aby kontaktować się z nimi za pośrednictwem naszego Stowarzyszenia Tegit et protegit.

Dane kontaktowe moga Państwo znaleźć klikając TUTAJ.


Dzięki dofinansowaniu ze środków Aktywne Pogranicze do wykonania powyższego dokumentu został zakupiony obiektyw, nośniki danych oraz wykonana została niniejsza strona internetowa. Jesteśmy wdzięczni za to wsparcie.