Zbigniew Krzych – nadzwyczajny rzeźbiarz

Zbigniew Krzych – nadzwyczajny rzeźbiarz

Pan Zdzisław Krzych to mieszkaniec Wólki Horynieckiej. Już w młodych latach interesowały Go rysunek i malarstwo, jako czternastoletni chłopiec podjął się pierwszych prób rzeźby w drewnie a kolejno w kamieniu.

Swoje zdolności rzeźbiarskie miał możliwość rozwijać przez wiele lat na Podhalu gdzie mieszkał. Przez jakiś czas zajmował się również metaloplastyką. Pana Zdzisława inspiruje głównie natura. Wśród Jego prac znaleźć można także wiele rzeźb i płaskorzeźb o charakterze sakralnym i alegoryczne wizerunki ludzi wykonane często w stylu zakopiańskim. Stricte wykształcenia plastycznego Pan Zdzisław nie posiada, choć uczył się na kierunku projektowanie krajobrazu gdzie bardzo cenione są wyobraźnia przestrzenna, zmysł estetyczny i duża kreatywność. Rzeźbiarstwo i metaloplastyka to dziedziny o których Pan Zdzisław wie tak wiele, że z powodzeniem mógłby uczyć innych. Twórca ten dodatkowo zajmuje się myślistwem stąd w jego „Krzychówce”, która wygląda jak mała galeria, można zobaczyć wiele trofeów z polowań oprawionych w Pana Krzycha rzeźby.

Pan Zdzisław zdradził mi, że niezwykle ważne w sztukach plastycznych jest kultywowanie kunsztu. Stałe wykonywanie rysunków ćwiczy rękę i umysł. Kiedyś zabierał się za malowanie akrylami i farbami olejnymi lecz ceni sobie jednak oszczędność barw i prostotę. Czasami gdy ktoś prosi go o wykonanie rzeźby malowanej również się zgadza, lecz najbardziej podobają mu się te, które wykonane są z surowego drewna.