Andrzej Serkis – cieśla

Andrzej Serkis – cieśla

Pan Andrzej Serkis już w wieku 12 lat zaczął uczyć się obróbki drewna i pracy z narzędziami stolarskimi. Jego mieszkający po sąsiedzku stryjek wprowadził go w tą umiejętność. Pan Andrzej mógł dzięki niemu nauczyć się jak tworzyć i naprawiać i samemu robić drewniane koła, meble, okna, beczki i wiele innych różności. Stryjek posiadał w swojej stolarni tokarnię, heblarkę, piłę, strugi i inne narzędzia. Pan Andrzej później mógł rozwijać swoje zainteresowania w szkole podstawowej. Pan Pana Janusz Burek, uczył na lekcjach techniki jak wykonać np. drewniane skrzypce czy karmniki dla ptaków.

W latach młodzieńczych Pana Andrzeja nie było internetu więc dzieci często wybierały szkoły średnie z polecania. Pan Andrzej ukończył Zasadniczą Szkołę Zawodową na kierunku Górnictwo. Kolejno pracował w zawodzie a po roku przyjęty został do wojska. Losy życiowe potoczyły się tak, że Pan Andrzej po wojsku rozpoczął pracę w budownictwie. Tam również przydały się i doceniane były jego umiejętności stolarskie. Gdy poznał swoją żonę wrócił do Horyńca-Zdroju pracował m.in. w kopalni siarki w Baszni Dolnej.

Siła pasji jest zawsze mocna, Pan Andrzej sam zrobił sobie heblarkę i stół stolarski. Zbierał kolejne narzędzia i wykonywał drobne lub większe prace stolarskie do domu. Ławki, huśtawki dla dzieci, boazerię, która kiedyś była często stosowana, krzesła czy taborety. Wielkim wyzwaniem okazała się stara, zabytkowa bryczka, której elementy drewniane Pan Serkis zbudował od podstaw i osadził na metalowym „stelażu”. Sklejkę na błotniki giął sam korzystając z przydomowego asortymentu (parnika, w którym gotowane ziemniaki wytwarzały odpowiednio gorąca parę), liczył się pomysł i dobry efekt finalny. Tą bryczkę mogło podziwiać w Horyńcu przez jakiś czas sporo osób z ulicy Myśliwskiej gdzie Pan Andrzej mieszka. Cieśla wykonał też dla siebie duże sanie, którymi zimą nadal można wybrać się na kulig oraz w całości drewniany wóz.

U Pana Andrzeja można zobaczyć jak wyglądają drewniane heble, strugi, frezarki ręczne, znacznik stolarski i inne zabytkowe już narzędzia stolarskie.

Gdyby ktoś był zainteresowany zamówieniem u Pana Andrzeja drewnianego mebla, ogrodowej huśtawki lub altany czy nawet drewnianego dachu jest to zapewne możliwe.
Kontakt do Pana Andrzeja: 697 484 195