Anna Wojtyszyn – instruktorka tańca

Anna Wojtyszyn – instruktorka tańca

Anna Wojtyszyn na co dzień pracuje w Gminnym Ośrodku Kultury w Horyńcu-Zdroju gdzie zatrudniła się m.in. po to aby uczyć dzieci i młodzież tańca. Pani Anna układa dla swoich podopiecznych nadzwyczajne układy taneczne; prowadzi również zajęcia z tańca synchronicznego w wodzie.

Pani Ania wychowała się na Dolnym Śląsku, będąc małym dzieckiem uwielbiała oglądać w TV turnieje tańca towarzyskiego. Zafascynowana do granic możliwości urokiem tego sportu marzyła żeby móc chociaż raz założyć taką suknię jaką miały tancerki. Powoli dążyła do spełnienia marzeń…

Anna Wojtyszyn tak opowiedziała nam swoja historię:

Mając 8 lat do mojej szkoły podstawowej przyjechał nauczyciel tańca i wówczas rozpoczęła się moja prawdziwa przygoda z tańcem. Niestety po dwóch latach przerwałam naukę. Kilka lat później znów miałam możliwość jej kontynuowania. Pod okiem wybitnego tancerza i pedagoga Grzegorza Kijkowskiego z Wrocławia,trenowałam przez ponad 4 lata. Były turnieje, obozy taneczne, szkolenia, jak również pierwsze próby nauczania młodszych dzieci. Pan Grzegorz uczył mnie jak uczuć i w ciekawy sposób przekazywać wiedzę. Wszystkie moje marzenia się spełniły. Kilkukrotnie stałam na podium z pucharem w ręku. Zakochana w swojej pasji z dumą patrzyłam jak w szafie wisiała ta upragniona suknia.

I wisi do dnia dzisiejszego… Mimo, że przygoda z aktywnym trenowaniem się skończyła, to nadal mam do niej sentyment.
Przyszedł czas na zmiany w moim życiu. Studia, ślub, przeprowadzka z Dolnego Śląska na Podkarpacie. Nigdy nie przypuszczałam, że jeszcze będę miała bezpośredni kontakt z tańcem… A tu niespodzianka. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Horyńcu-Zdroju zaproponował pracę z dziećmi, konkretnie naukę tańca. Cóż za radość ponownie zagościła u mnie. Pojawił się również strach… czy ja jeszcze coś pamiętam? Na szczęście tego się nie zapomina tak samo jak przysłowiowej jazdy na rowerze.

Pani Ania w 2008 roku przejęła grupę dzieci i młodzieży, w której sympatię do tańca wcześniej zaszczepiła pani Dorota Ludwiczuk. Każdego roku z tej formy aktywności w GOK-u korzysta ponad 60 dzieci. Podopieczni Pani Ani biorą udział w różnych przeglądach, szkolnych prezentacjach artystycznych, konkursach solowych.

Dzieci są często wyróżniane i rywalizują w ścisłych finałach. Pani Ania Razem z dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury – Januszem Urbanem – stworzyła Konfrontacje Amatorskich Zespołów Tanecznych. Jest to przegląd talentu najwybitniejszych dzieci z całego powiatu. Impreza przyjęła się w naszym środowisku do tego stopnia, że każdego roku przybywa jej uczestników (jest ich już ponad 200).

Pani Ania mocno zaangażowała się w swoją pasję gdyż daje jej to satysfakcję i spełnienie, ale jak mówi:

Nie wszyscy kochają taniec więc postanowiłam stworzyć cykliczne zajęcia wakacyjne i zimowe: Wakacjadę – propozycja dla dzieci, jak sama nazwa mówi, na okres wakacji i Kolorowe Ferie-na drugi tydzień ferii zimowych. Są one skierowane dla wszystkich, którzy chcą w ciekawy sposób spędzić swój wolny czas. Do tej pory piekliśmy ciasteczka, robiliśmy doświadczenia chemiczne, były wycieczki rowerowe, zajęcia plastyczne, zabawa karnawałowa i wiele ciekawych rzeczy. Cały czas staram się uczyć dzieci rozwijać ich pasje, niekoniecznie te taneczne. Nigdy nie wiadomo co nam życie przyniesie. Może będzie to kiedyś ich pracą…

/ Fotografie z tańca synchronicznego w wodzie w trakcie realizacji