Grzegorz Ciećka – regionalista, restaurator kamiennych krzyży

Grzegorz Ciećka – regionalista, restaurator kamiennych krzyży

Grzegorz Ciećka to jeden z regionalistów działających na Podkarpaciu. Ziemia Lubaczowska, a szczególnie jej roztoczańska część pasjonują go od dawna. Poznaje ludzi, historię, aktywnie angażuje się również w odnowę i promocję obiektów o charakterze zabytkowym z naszego regionu.

Grzegorz zaraził się pasją pracy z kamieniem bruśnieńskim od jednego z starych bruśnieńskich kamieniarzy: Mieczysława Zaborniaka z Polanki Horynieckiej (zmarł w styczniu 2017 roku), który jest z nim spokrewniony. Pan Mieczysław był też skarbnicą wiedzy regionalnej, bowiem ze szczegółami opisywał obecnie nieistniejące już miejsca i ludzi. Także styczność z panem Leonem Ważnym z Horyńca-Zdroju, który odnowił między innymi kapliczkę w Nowinach Horynieckich, oraz działał przy odnawianiu kamiennych krzyży, sprawiła, że zainteresował się kamiennymi krzyżami przydrożnymi. Początki to 2012 rok, pierwsza poważna akcja związana z odnowieniem krzyża pańszczyźnianego w Gorajcu miała miejsce w sierpniu 2013 roku. Powolne zbieranie doświadczenia (na początku tylko odczyszczanie kamiennych krzyży z farby) sprawiło, że przyszedł też czas na klejenie połamanych krzyży i ich całościowa odnowa. Z pomocą horynieckiego kowala – Pana Pruszyńskiego – stworzył niektóre narzędzia do pracy przy kamieniarce, z czasem wypracowując unikalne metody odnawiania. Chęć upamiętnienia i odnowy symboli historycznych, a zarazem religijnych, zainspirowała go do starania się o stypendium z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na inwentaryzację kamiennych krzyży przydrożnych z terenu powiatu lubaczowskiego. Pomysł został doceniony, przez rok ciężkiej pracy zinwentaryzowanych zostało blisko 600 obiektów i wszystkie opisane na stronie internetowej kamiennekrzyze.pl. Inwentaryzacja wymagała odczyszczenia kilkuset tablic inskrypcyjnych na krzyżach, by były czytelne, około 30 kamiennych krzyży do tego roku zostało odnowionych i sporo niemal na nowo odkrytych, bowiem wiele z nich zostało albo zapomnianych, albo leżało zasypanych ziemią. Odnalezienie wielu kamiennych krzyży nie było by możliwe, gdyby nie szeroka współpraca z pasjonatami regionu i ludźmi, którzy załapali bakcyla i dzięki promocji kamiennych krzyży poznali ich wartość.

Sporo działań związanych z kamiennymi krzyżami, szczególnie tych promocyjnych związana była z działaniami w Stowarzyszeniu Folkowisko, którego jest członkiem.

Przy okazji Grzegorz zajmuje się historią lokalną. Jego najważniejszym tematem rozmów ze starszymi ludźmi i znawcami regionu, są tematy do tej pory nie opisane, albo słabo zgłębione, głównie przez to, że nie są dla historyków ważne. Takie tematy to na przykład historie kamiennych krzyży, kapliczek, nieistniejących wsi i wielu innych ciekawostek, które przy okazji ktoś może pokazać związanych z ludźmi, którzy kiedyś żyli na ziemi lubaczowskiej.

kontakt: www.facebook.com/ORBAD oraz www.facebook.com/kamiennekrzyze/

instagram: @kamiennekrzyze