Robert Kryla – nadruki, gadżety i fotografia

Robert Kryla – nadruki, gadżety i fotografia

Pan Robert Kryla to mieszkaniec Lubaczowa. Wiele osób z naszego regionu kojarzy pamiątkowe kubki z nadrukowanymi zdjęciami przedstawiającymi krajobrazy i ciekawe zakątki Ziemi Lubaczowskiej. To właśnie Pan Robert jest pomysłodawcą i twórcą tego typu rozwiązań w naszym powiecie. Fotografia cyfrowa to również pasja Pana Roberta, którą rozwija od około 2008 roku wykonując zdjęcia na koncertach, imprezach okolicznościowych i sesjach, a część jego zdjęć można zobaczyć na stronie www.wlubaczowie.pl , którą stworzył i administruje.

Początki działalności twórczej Pana Roberta są bardzo ciekawe. Od kiedy skończył 19 lat myślał o samodzielnej pracy twórczej. Jest samoukiem i swoje umiejętności zdobył dzięki wytrwałej pracy, dokształcaniu się i pasji. Praca na zlecenia zaczęła się od chęci promocji undergroundowych zespołów muzycznych, które potrzebowały managera. Pan Robert z wielkim zapałem zabrał się za fotografowanie i pomaganie muzykom w ich rozwoju. Zajmował się wydawaniem i dystrybucją kaset, później płyt, przeprowadził też kilka wywiadów z zespołami do prasy niezależnej i pisał recenzje. W międzyczasie fotografował, na początku analogowo Smieną, Zenitem i Yashiką bloki czy podwórko, później jego kuzynki zgłaszały się na sesje fotograficzne i powoli ćwiczył swój warsztat, później zakupił zwykłą cyfrówkę, a gdy ta pasja wciągnęła go na dobre zainwestował w lustrzankę cyfrową.

„W młodości siedzieliśmy z kolegami w piwnicy i wywoływaliśmy zdjęcia. Cyfra to już nie jest to co fotografia analogowa, gdzie ma się większą kontrolę nad efektem końcowym. Zdjęcia analogowe mają coś w sobie.”

Udało mu się otrzymać akredytację na wiele wydarzeń, m.in. na Breakout w Cieszanowie, Cieszanów Rock Festiwal, lubaczowskie koncerty na stadionie.

Do promocji swoich działań Pan Robert zapragnął stworzyć swoją stronę internetową. Sam wcześniej nigdy tego nie robił, ale nie stanowiło dla niego problemu się nauczyć. Znalazł informacje w Internecie jak to zrobić i sam na Joomli stworzył swoją wirtualną wizytówkę oraz sklep internetowy. Zajęło to około 3 miesiące ale się udało. W międzyczasie zaczęły wpadać do niego zlecenia na logotypy i inne grafiki, tego też Pan Robert nauczył się sam.

W 2015 roku Pan Robert zaczął szukać dla siebie nowych zadań i możliwości rozwoju. Analizował swoje pasje szukając zajęcia, które sprawiać będzie mu przyjemność i będzie zarabiać na siebie. Przypomniał sobie, że kiedyś malował koszulki dla zaprzyjaźnionych zespołów muzycznych farbami akrylowymi i dzięki temu znowu znalazł odpowiednie zajęcie dla siebie – druk sublimacyjny. Ta technika pozwoliła Panu Kryli ponownie zdobić koszulki, ale już maszynowo. Mniej więcej rok czasu zajęło poznanie specyfiki nanoszenia nadruków tą techniką i szukanie sprzętu do drukowania na koszulkach, magnesach i kubkach. Ostatecznie zaryzykował i zakupił specjalne urządzenia z których rozwiązań nadal korzysta.

Inwestycja okazał się bardzo trafiona bo zamówienia u Pana Kryla zrealizowały już chyba wszystkie firmy w Lubaczowie i sporo z poza tej miejscowości.
Pierwsza maszyna do fotonadruku na kubkach była wolna i posiadała uchwyt tylko na jedno naczynie. Na początku sprzęt należało odpowiednio skalibrować, ustawić czas i temperaturę grzania. Pierwsze próby wymagały poświęcenia wielu kubków w celu dostosowania sprzętu do naniesienia obrazu o wysokiej jakości. Kalibracja trwała aż dwa miesiące, sporo czasu trzeba było także poświęcić na wybranie kubków najlepszej klasy. Niestety nad wykonaniem nadruku na jednym kubku Pan Robert musiał siedzieć 5-6 minut więc jak udało mu się zrealizować duże zamówienie zainwestował w urządzenie nanoszące nadruk na 5 kubkach jednocześnie.

Pan Robert wykonuje fotonadruki również na płaskich magnesach o różnych kształtach. Maksymalny rozmiar jednej grafiki, którą może Pan Robert nanieść na materiał płaski (np. koszulkę, podkładkę pod myszkę do komputera czy magnes) to format A4.

Na jego pracach często pojawiają się zdjęcia z Ziemi Lubaczowskiej, które sam wykonuje. Niektóre kubki posiadają zdjęcia wykonane przez innego twórcę Ziemi Lubaczowskiej – Tomasza Mielnika. Wiele z nich można zobaczyć w Galerii Sztuki w Lubaczowie. Od kiedy należy do Stowarzyszenia Twórców Ziemi Lubaczowskiej produkty Pana Roberta można kupić na kiermaszach towarzyszących wielu wydarzeniom, m.in. na Festiwalu Kresów w Baszni Dolnej czy Święcie Pieroga w Horyńcu-Zdroju. Jego prace kubki sprzedaje „Hebar” w Lubaczowie i kwiaciarnia „Kredens” w Horyńcu Zdroju. Na stronie internetowej www.fotonadruk.com można zamówić, kubek, breloczek, magnes, bawełnianą torbę czy podkładkę z dowolnym zdjęciem, napisem bądź grafiką.

Kontakt z Panem Robertem Krylą:
tel. 723230505
e-mail: biuro@fotonadruk.com
Fb.com/RobertKrylaFotografia
www.fotonadruk.com